oto jest pytanie.
Gdy komputer zaczyna pracować wolniej lub gdy system przestaje się uruchamiać, decydujemy się na nowy laptop. Co według mnie jest bardzo kiepskim rozwiązaniem, ale o tym zaraz.
Najczęstszą przyczyną wolnej pracy komputera czy nieuruchamiania się systemu jest uszkodzony lub zużyty dysk HDD. Jeśli diagnoza specjalisty potwierdzi problem z dyskiem, warto rozważyć jego wymianę na nowy .
Za jedną część ceny nowego komputera możemy sprawić, że nasz laptop czy PC będzie działał nieporównywalnie szybciej niż w momencie jego zakupu. Mam tu na myśli wymianę starego dysku HDD na nowy, szybszy SSD. Oszczędzamy pieniądze i dodatkowo nie powiększamy, ogromnego już, wysypiska elektrośmieci o nasz komputer.
Jakie mamy rodzaje dysków wykorzystywanych w komputerach PC i Laptopach?
- Dysk HDD (od ang.hard disk drive) – dysk magnetyczny składający się z części mechanicznych oraz elektroniki.
- Dysk SSD (od ang.solid-state drive) – dysk nieposiadający ruchomych części, składający się głównie z elektroniki oraz pamięci flash.
- Dysk SSHD (od ang.solid-State Hybrid Drive) – dysk HDD wyposażony w dodatkową pamięć flash(oprócz standardowego cache’u)
Jaki dysk wybrać do swojego komputera?
PLUSY SSD | MINUSY SSD |
- nawet kilkunastokrotnie szybszy dostęp do danych niż w przypadku dysków HDD
- są bezgłośne, ponieważ nie zawierają ruchomych części
- zużywają mniej energii (dłuższa praca laptopa na baterii)
- są odporne na wstrząsy (bardzo duże znaczenie w przypadku, kiedy przenosimy laptopa)
| - są droższe od dysków HDD
- odzyskanie danych, np. w przypadku awarii dysku SSD, jest bardziej skomplikowane oraz droższe niż w przypadku dysków HDD, a czasami nawet niemożliwe
|
PLUSY HDD | MINUSY HDD |
- niższa cena niż SSD
- możliwe/łatwiejsze odzyskanie danych niż w przypadku SSD
| - są podatne na wstrząsy(upadek, uderzenie, przenoszenie dysku podczas pracy)
- zużywają się ich części mechaniczne
- zużywają więcej prądu niż SSD
- są głośniejsze od SSD
- są znacznie wolniejsze od SSD
|
Montując dysk SSD w komputerze musimy pamiętać o tym, że w przypadku awarii dysku, danych możemy już nie odzyskać. Warto zatem wykonywać kopie zapasowe (również w przypadku posiadania tylko dysku HDD) na innym dysku USB, chmurze lub jeśli komputer na to pozwala zamontować dodatkowy dysk HDD.
Złote rady :
- nie warto oszczędzać na tanich, kiepskich dyskach, są znacznie wolniejsze oraz bardziej awaryjne
- jeśli mamy możliwość zamontowania dysku m.2, PCI-E czy msata to wybierzmy tę opcję, ponieważ są to interfejsy znacznie szybsze od SATA
- najlepszym rozwiązaniem jest montaż dysku SSD z przeznaczeniem na system oraz programy, oraz drugiego dysku HDD z przeznaczeniem na dane (w laptopie możesz pozbyć się napędy DVD i w jego miejsce zamontować dysk SSD).