Wciskasz przycisk power w laptopie i nic się nie dzieje. Podpinasz zasilacz i nadal brak reakcji. Wyciągasz baterię, potrząsasz laptopem, podpinasz zasilacz w innym gniazdku, lecz nic to nie daje. Wiadomo co trzeba zrobić — rozkręcić laptopa z pomocą jutuba, bo pewnie coś się poluzowało. Jeśli jutube nie pomaga, trzeba poczekać do weekendu i ze szwagrem rozgryźć to w najbliższy sobotni wieczór. Jeśli nie masz szwagra, oddajesz laptopa do syna koleżanki, bo jest świetnym programistą- szpecem od komputerów i na pewno Ci pomoże.
Z doświadczenia serwisanta wiem, że tak najczęściej to wygląda. Następnie wybieracie się do serwisu z jeszcze większą usterką niż ta początkowa i niepotrzebnie płacicie za naprawę tego, co zostało dodatkowo zepsute podczas próby ratowania sprzętu.
Jeśli Twój laptop nie reaguje na włącznik to przyczyną może być między innymi:
Uszkodzenie układu zasilania (bardzo często)
Uszkodzenie KBC lub jego wsadu (rzadko)
Uszkodzenie BIOS (często)
Uszkodzenie procesora (często procesory 6gen. – 9gen.)
Uszkodzenie mostu (rzadko)
Uszkodzenie włącznika (rzadko)
Uszkodzenie baterii (bardzo rzadko)
Uszkodzona taśma matrycy (bardzo rzadko)
Uszkodzony port USB (bardzo rzadko)
Uszkodzony zasilacz (często)
Przyczyn takiego stanu , jak widzisz, może być naprawdę sporo. Jeśli nie masz odpowiedniego sprzętu oraz wiedzy, to niestety większości z wymienionych przyczyn nie jesteś w stanie naprawić w domowych warunkach.
Co możesz zrobić sam w domu:
Sprawdzić laptopa na innym sprawnym zasilaczu.
Wyciągnąć baterię (jeśli to możliwe) z laptopa, po czym wciśnij i przytrzymaj włącznik przez ok 30 sekund. Puść włącznik, podepnij zasilacz i spróbuj uruchomić laptopa (bez baterii). Spowoduje to wyładowanie płyty i jeśli takie 'zawieszenie się' płyty lub zegara RTC było problemem, to właśnie go rozwiązałeś.
Jeśli podłączysz sprawny zasilacz do laptopa i lampka na nim zgaśnie, to na 99% awarii uległa płyta główna.